נדל"ן מסחרי: כל מה שצריך לדעת על נכסים מסחריים למכירה

מעוניינים להשקיע בנדל"ן מסחרי? מחפשים נכסים מסחריים למכירה? או שמא הגעתם להחלטה למכור לממש את הנכס שברשותכם? באופן עקרוני, כל נדל"ן שאיננו למגורים מסווג כנדל"ן מסחרי. בקטגוריה זו ניתן למנות חנויות, משרדים, מחסנים לוגיסטיים, מבני תעשייה, מגרשים, תחנות דלק וכיוצא בזה. ככלל, ההשקעות בנדל"ן מסחרי מניבות תשואה גבוהה יותר בהשוואה להשקעות בדירות למגורים, אך העסקאות על פי רוב מורכבות וממושכות יותר.  

 

לדוגמה, השכרת דירה יכולה להסתכם בתשואה שנתית שבין 4% - 3%, בעוד שתשואה מהשכרת נכס מסחרי עשויה לטפס ל- 8% בשנה ולעתים להאמיר אף ל- 10%. מעבר לכך, בהסתמך על נתוני העבר, נכסים מסחריים למכירה שנמכרו לאחר שנים ספורות כנכסים מניבים למטרות מימוש ואו רווחי הון, נמכרו במחיר גבוה בהרבה ביחס למחיר הרכישה.

 

עריכת בדיקה מקיפה, תוך התייחסות למכלול השיקולים

 

ביחס לשוק הדירות להשקעה, מתאפיין שוק הנכסים מסחריים למכירה בהיצע נמוך יחסית, אך לאור תנופת ההקמה המואצת בשנים האחרונות של מרכזי מסחר והיי-טק גדולים, כמו גם הרחבת אזורי הביקוש, ההערכה היא שעתיד להיווצר עודף בנדל"ן מסחרי, מה שעלול להוביל לירידות מחירים. 

 

המומחים מבית חברת אילון נדל"ן מסבירים שמשקיעים בנדל"ן מסחרי נדרשים לחושים של אנשי עסקים, תוך שהם נמצאים כל העת עם אצבע על הדופק, בין אם כשהם נתקלים בהזדמנות אטרקטיבית לרכישה ובין אם כשהם מריחים חולשה בשוק, בעיות וכן הלאה. בתחום זה, אסור להתמהמה ולהשתהות, אלא לערוך בדיקה מקיפה, תוך התייחסות למכלול השיקולים, ובו זמנית גם לקבל החלטה מהירה.

 

מקצועיות, בקיאות וניסיון

 

כאמור, ההחלטה לרכוש או להעמיד נכסים מסחריים למכירה נחשבת למורכבת ביותר בהיבט הפרוצדורלי ודורשת מקצועיות, בקיאות וניסיון בדיני המקרקעין, חוקי המיסוי, בעבודה השוטפת אל מול גופים ממשלתיים, רשויות מוניציפליות ובנקים. 

 

כמו כן, מאחר ותחום הנדל"ן המסחרי הנו רחב היקף, רכישה או מכירה של נדל"ן מסחרי מצריכה התערבות של אנשי מקצוע המתמחים בתחומים הרלוונטיים עבור אותן העסקאות, לרבות עורכי דין, שמאים, אדריכלים, מהנדסים רואי חשבון, ויועצים עסקיים, זאת בשאיפה להגיע לעסקה האופטימלית מבחינת הלקוח, תוך כדי ניהול תהליך העסקה בזמן מינימלי ומזעור ההוצאות הנלוות (תשלומי מסים, היטלים ואגרות שונות). 

 

מעבר לכך, בכל הכרוך בתהליך רכישה או מכירת נדל"ן מסחרי, מיומנות ניהול המו"מ בעלת ערך רב ונדרשת בכל אחד מהשלבים בתהליך העסקה, לפיכך מומלץ שהיא תלווה בחברה המתמחה בנדל"ן מסחרי.

נכסים מסחריים למכירה